Márai Sándor

Nyitólap
A honlapról
Életrajz
A hónap Máraija
Bibliográfiák
Márai a PIM-ben
Újdonságok
Szakirodalom
A Márai Sándor-díj
Márai a Pimmédián
Ugródeszka
 

Márai idézetek

K.
07.
február 7.
Mondd, mi a hatalom?... Most olyan sokat írnak, beszélnek erről. Mi a politikai hatalom, mi okozza, hogy egy ember át tudja adni az akaratát millióknak? És mi a tartalma a mi hatalmunknak, a nők erejének? Azt mondod, a szerelem. Hát lehet, hogy a szerelem. Én néha már kételkedem ebben a szóban. Nem tagadom a szerelmet, dehogyis. A legnagyobb földi erő ez. S mégis, néha úgy érzem, a férfiak, mikor szeretnek bennünket, mert nem tehetnek másként, kissé le is nézik az egészet. Minden igazi férfiban van valamilyen tartózkodás, mintha lényének, lelkének egy területét elzárná a nő elől, akit szeret, és azt mondaná: „Eddig, kedves, és ne tovább. Itt, a hetedik szobában, egyedül akarok maradni.” A buta nők megpukkadnak ettől. Az okosak szomorúak, kíváncsiak lesznek, s aztán beletörődnek.
 (Az igazi)

    február   
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829    
PIM főoldal

Február

Márai salernói írógépe

Az író legtöbb ismert kézirata írógéppel készült s ez az életmű nagyságának ismeretében azt is jelenti, hogy kulcsfontosságú eszköz volt számára itthon és az emigrációban egyaránt.

Pályája során Remington vagy Continental gépeket használt, s ezeket időnként újra cserélte. (1954-ben panasszal írja Naplójába: Néhány hónapos használat után most romlott el a vadonatúj Remington írógép.) A képen látható Continentalt szomszédja érettségire készülő fiának ajándékozta, valószínűleg San Diegóba való költözésük előtt. Az emigrációban mindvégig ügyelt arra, hogy az ékezet ne hulljon le a nevéről; New Yorkban magyar ékezetes betűket rendelt az új írógéphez, de ezzel sem lehetett maradéktalanul elégedett: Az írógép, amelynek billentyűivel mindezt írom, Amerikában készült, s noha magyar klaviatúrát csináltattam, a gyáros, kérdés nélkül, a betűk közé iktatott egy „$” jelet.
A most bemutatott írógépet 2003-ban, Salernóban láthatta a közönség a Márai-kiállításon .